Zmiany w opakowaniach spożywczych - znakowanie opakowań spożywczych

Wartość odżywcza - nowe etykiety spożywcze

13 grudnia 2016 roku wejdzie w życie przepis o obowiązkowym zamieszczaniu informacji o wartości odżywczej. Na nowych etykietach spożywczych powinna ona zostać umieszczona w tabeli.

W kontekście nowych przepisów dotyczących sposobu znakowania żywności, poszczególne elementy w tabeli z wartościami odżywczymi powinny znajdować się w odpowiedniej kolejności:

  • Tłuszcz
    • W tym kwasy tłuszczowe nasycone
  • Węglowodany
    • W tym cukry
  • Białko
  • Sól

Na etykiecie spożywczej mogą pojawić się również dodatkowe informacje na etykiecie spożywczej: kwasy tłuszczowe jednonienasycone, wielonienasycone, alkohol, skrobia, błonnik, witaminy, składniki mineralne.

Na etykiecie spożywczej mogą pojawić się również dodatkowe informacje na etykiecie spożywczej: kwasy tłuszczowe jednonienasycone, wielonienasycone, alkohol, skrobia, błonnik, witaminy, składniki mineralne.

Przedsiębiorca, decydując się na prezentowanie informacji o wartości odżywczej przed 13 grudnia 2016 r., musi pamiętać, że powinna mieć ona formę wskazaną w Rozporządzeniu, a więc najlepiej być tabelą, w której poszczególne elementy pojawiają się w określonej kolejności. W tym przypadku także obowiązuje minimalna wielkość czcionki – powinna mieć ona wysokość co najmniej 1,2 mm. Jeśli największa powierzchnia opakowania ma pole mniejsze niż 80 cm2, istnieje możliwość zastosowania czcionki o wysokości 0,9 mm.

Podawanie wartości odżywczej nie jest obowiązkowe w przypadku środków spożywczych bez opakowań, przeznaczonych do sprzedaży konsumentowi końcowemu lub do zakładów żywienia zbiorowego; żywności pakowanej na miejscu sprzedaży na życzenie konsumenta; żywności wytwarzanej ręcznie, dostarczanej bezpośrednio przez wytwórcę w małych ilościach konsumentowi finalnemu lub miejscowym placówkom handlu detalicznego; żywności w opakowaniach lub pojemnikach, których największa powierzchnia jest mniejsza niż 25 cm2, żywności wymienionej w załączniku V do Rozporządzenia 1169/2011, np. drożdże, guma do żucia, kawa, herbata.